Відчуження корпоративних прав: які можуть бути податкові наслідки?
Для прикладу розглянемо податкові наслідки (ризики) при купівлі-продажу частки ТОВ між фізичними особами (ФО).
Інвестиційний прибуток від продажу корпоративних прав є базою оподаткування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) (пп. 164.2.9 ПКУ). Ставка ПДФО у такій операції становитиме 18% та 1,5% військового збору (п. 167.1 ПКУ).
В свою чергу, інвестиційний прибуток – це дохід у вигляді позитивної різниці між доходом, отриманим платником податку від проведення операцій з цінними паперами з урахуванням курсової різниці, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, та витратами на придбання таких інвестиційних активів (пп. 14.1.811 ПКУ).
Тобто, оподаткуванню підлягає не дохід, отриманий від продажу частки у статутному капіталі, а позитивна різниця між його вартістю при продажу та вартістю при купівлі частки у ТОВ. У випадку якщо продавець (учасник ТОВ) був засновником, то її вартістю буде номінальний розмір частки у статутному капіталі при створенні товариства. Негативна її різниця є інвестиційним збитком.
Наприклад, якщо Особа А (єдиний засновник ТОВ) продає свою частку у статутному капіталі Особі Б (резиденту) за номінальною вартістю у 2 000 грн., то інвестиційний прибуток становить 0 грн. і не підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ. Також не підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ інвестиційний збиток. Однак, продавець частки у статутному капіталі ТОВ все одно зобов’язаний відобразити таке відчуження у своїй річній податковій декларації 1 ДФ за ознакою доходу «112» (пп. 170.2.1 ПКУ).
Податкові обов’язки при купівлі-продажу частки у статутному капіталі виникають лише у продавця інвестиційного прибутку.
Які податкові зобов’язання виникають при даруванні/спадкуванні частки у статутному капіталі ТОВ для ФО
Дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку та є базою оподаткування ПДФО та ВЗ (пп. 164.2.10 ПКУ).
Ставка ПДФО при даруванні/спадкуванні, зокрема, частки у статутному капіталі для членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, рідні брати та сестри, баба та дід, онуки) становить 0 % (пп. 174.2.1 ПКУ).
У разі даруванні/спадкуванні частки всіма іншими фізичними особами ставка податку становитиму ПДФО 5% + 1,5% ВЗ (пп. 174.2.2 ПКУ). Якщо спадкоємець/обдарований є фізичною особою-нерезидентом, то ставка ПДФО є 18% + 1,5% ВЗ (пп. 174.2.3 ПКУ).
Однак, при даруванні/спадкуванні об’єктом оподаткування є оціночна вартість або ринкова вартість таких об’єктів спадщини/дарунків, визначена оцінювачем (абзац третій п. 174.8 ПКУ).
У випадку купівлі-продажу корпоративних прав ринкову вартість частки визначають безпосередньо продавець та покупець, оскільки вони є учасниками ТОВ та закріплюють у договорі ціну частки.
Ринкову вартість подарованої/успадкованої частки ТОВ визначає оцінювач, і саме від цієї вартості обдарованому/спадкоємцю сплачується ПДФО, ВЗ і відображається дохід у річній податковій декларації. У обдарованого/спадкоємця виникають податкові зобов’язання зі сплати ПДФО та ВЗ (18% та 1.5%).
Фізичні особи, що отримали у спадок/подарунок корпоративні права ТОВ від членів сім’ї, у них не виникає обов’язку сплатити ПДФО та ВЗ.
Коментарі
Дописати коментар