Право вибору покупця при продажу своєї частини житлового будинку
Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.
На такий нюанс вказав Касаційний цивільний суд у постанові від 3.08.2022 у справі № 712/2579/21.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/105726117
Позивач просив суд перевести права та обов’язки покупця за двома договорами купівлі-продажу частин житлового будинку з відповідною частиною надвірних споруд.
Суди перших двох інстанцій у позові відмовили, вважаючи, що у позивача як співвласника цього будинку не існувало переважного права перед відповідачем на купівлю часток будинку відповідно до ст.362 ЦК.
КЦС зауважив, що продавець частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.
Якщо інші співвласники відмовилися від реалізації свого переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодонерухомого майна протягом одного місяця від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.
У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред’явити до суду позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Одночасно позивач зобов`язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що продавець частки у праві спільної часткової власності має право вибору покупця між іншими співвласниками цього майна на власний розсуд. У цьому випадку правило переважного права не застосовується.
Коментарі
Дописати коментар